مراسم نکوداشت استاد پیشکسوت جناب آقای دکتر حسینعلی کوهستانی در دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.
دکتر حسینعلی کوهستانی در سال 1321 درشهر بهشهر استان مازندران به دنیا آمد و پس از کسب دیپلم وارد تربیت معلم شد و سپس در آموزش و پرورش شهر مشهد به خدمت درآمد. او لیسانس خود را در رشته فلسفه و حکمت اسلامی از دانشگاه مشهد دریافت و دکترای خود را در رشته مدیریت رفتاری در آمریکا دریافت کرد. در بازگشت به ایران از وزارت آموزش و پرورش به وزارت آموزش عالی منتقل شد و حدود 6 سال مسئولیت ریاست دانشگاه رازی کرمانشاه را بر عهده داشت. دکتر کوهستانی پس از آن در دانشگاه فردوسی مشهد در کنار انجام امور آموزشی، عملی و پژوهشی، مسئولیت های اجرایی مختلف از جمله معاون اداری و مالی دانشگاه؛ ریاست دانشکده علوم تربیتی و روانشاسی دانشگاه فردوسی مشهد نیز بر عهده داشت.
رئیس سابق سازمان انرژی اتمی کشور و معاون پژوهشی و قائم مقام فرهنگستان علوم نیز در پیامی مکتوب اظهار  داشت: در سالهای قبل فرزانگان و بزرگانی در کشور ما همچون دکتر مهدوی دامغانی دراندیشه پرورش نسلی جدید از جوانانِ صاحبِ اندیشه و مستعد همچون دکتر کوهستانی بودند تا همزمان با کاوش و کنکاش در میراث بی بدیل و گرانمایه فرهنگ و تمدّن ایران اسلامی ، به افقهای دوردست و دستاوردهای سایر ملّتها و دانشمندانِ سرزمینهای دیگر نیز عطفِ توجّه نمایند.
علی اکبر صالحی افزود: از این رهگذر آنها به سربازانی برازنده و ورزیده برای صیانت از حریم مقدّس ارزش های معنوی و آرمان های دینی و ملّی و اعتقاداتِ اصیل اسلامی تبدیل شوند.
وی ادامه داد: به یُمن الطاف الهی و به مَددِ مجاهدت و تالش دکتر کوهستانی، شاهد بروز و ظهورِ نسلی دانش دوست و علم پرور هستیم که در بهترین مراکز و مؤسساتِ آموزشیِ مغرب زمین خوش درخشیدند و خود به نماد و نماینده اصیلِ فرهنگ ملّی و خدمتگزارِ صدیقِ جامعه علمی و دانشگاهی کشور مبدّل شدند.
رییس دانشگاه فردوسی مشهد در این مراسم  فرمودند: دانشگاه فردوسی مشهد پیشرفت خود را مرهون تلاش‌های دکتر کوهستانی می داند و تاثیر او در ایجاد مراکز جدید دانشگاهی و دانشکده‌های این دانشگاه را بواسطه ذهن فعال و جسارت وی نمی توان انکار کرد.
دکتر محمد کافی با اشاره به ویژگی های اخلاقی دکتر کوهستانی افزود: او به عنوان یک مدیر برای بزرگ شدن و پرورش دیگران بسیار تلاش کرد.
وی ادامه داد: هرگاه در کار با مشکلی رو به رو می شدیم، وی با امیدواری دادن به ما سعی بر انتخاب بهترین راه برای برون رفت از مشکلات را داشت و به همین دلیل افراد بسیاری در کنار صمیمت همراه ایشان به فعالیت علمی و اجرایی مشغول بودند.
قائم مقام سابق وزارت علوم نیز در این مراسم گفت: روحیه خدمت به مردم و جامعه در وجود دکتر کوهستانی وجود داشت زیرا او انسانی متواضع بود که باعث افتخار آموزش عالی است.
دکترعبدالرضا باقری افزود: در ابتدای انقلاب اسلامی تعداد دانشگاه‌های خوب کشور محدود به مراکز استانهای مهم کشور بود و امروز به مدد افرادی همچون دکتر کوهستانی در بسیاری از استانهای کشور وجود مراکز علمی گسترش یافته و امنون به درختی تنومند تبدیل شده است.
وی ادامه داد: اهمیت ایشان به کارکنان دانشگاه به عنوان سرمایه و پشتوانه ای برای فعالیت علمی دانشجویان و استادان دانشگاه بر کسی پوشیده نیست و برخی از کارکنان وجودشان آن قدر تاثیر گذار است که نمی توان جایگزینی برای آنها پیدا کرد.
معاون آموزشی دانشگاه رازی کرمانشاه در پیامی ویدئویی نیز با اشاره به دوران مدیریت دکتر کوهستانی برآن مجموعه علمی اظهار کرد: وی حق بزرگی به گردن مردم غرب کشور دارند زیرا در زمان جنگ تحمیلی که مدام وضعیت زرد یا قرمز اعلام می‌شد دکتر کوهستانی دانشگاه رازی را در آن شرایط هدایت کردند.
غلامرضا سالمیان عنوان کرد: وی توانست در آن موقعیت، همزمان 2 دانشکده کوچک که در استان کردستان و ایلام بود را پرورش دهد تا شرایط استقلال آنها از مجموعه دانشگاهی رازی فراهم شود.
رییس دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه فردوسی مشهد نیز گفت:  دکتر کوهستانی  در تاریخ دوران علمی این دانشکده و به عنوان یک مدیر توانستند تاثیر بسیار زیادی در پیشبرد و معرفی رشته های این دانشکده بر جامعه بگذارند.
دکتر حسین کارشکی افزود: شیوه، منش و مدیریت ایشان در کنار فعالیت آموزشی او بی‌نظیر و منحصر به فرد بود و به عنوان یک معلم خدمات قابل توجهی بر جامعه پیرامونی خود داشت.
استاد پیشکسوت گروه آموزشی مدیریت دانشکده علوم اداری و اقتصادی نیز بیان کرد: شرط لازم در رشته مدیریت شناخت شان انسان است و جوهره کار مدیریت در انسان و رشد او است.
دکتر سعید مرتضوی گفت: انسانها در قالب سازمان و با عناوین مختلف مشغول به فعالیت هستند و باید شرایط حفظ شان انسانی و عزت نفس آنها در سازمان شکل گیرد.
وی بیان کرد: دکتر کوهستانی انسانی وارسته و اخلاق مدار است که وارستگی زیبنده اوست زیرا حفظ کرامت انسانی و رشد افراد همراه با صبر و متانت همراه با برخورد محبت آمیز را در ارتباطات خود سرلوحه کار قرار داده بود.
در پایان این مراسم سالن شورای شماره یک دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه فردوسی مشهد به نام دکتر حسینعلی کوهستانی نامگذاری شد.